Dworzec kolejowy Janikowo - BAHNHOF AMSEE - TURYSTYKA HISTORYCZNA - HISTORIA, PRZYGODA, PASJA, HOBBY

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Dworzec kolejowy Janikowo - BAHNHOF AMSEE

CZYTELNIA
 


     
     Słoneczna odsłona naszego cyklu ukazuje jedną z nielicznych drugowojennych fotografii związanych z Janikowem (woj. kuj.-pom., PL). W historii miejscowości, która w okresie II W.Św. (podobnie jak w okresie zaboru pruskiego) nazywała się Amsee, odnajdziemy wątki związane z cukrownią i zakładami chemicznymi, drugowojennym obozem jenieckim czy pruskimi umocnieniami przyczółków mostowych broniącymi przesmyku łączącego wody, rozdzielonego komunikacyjną groblą, jeziora pakoskiego. Mimo to Janikowo nie należy do miejscowości, która może pochwalić się licznymi zasobami archiwalnych fotografii, szczególnie tymi sprzed 1945 roku. Tym bardziej cennymi są każde obrazy, które wzbogacają te zasoby.
   Do identyfikacji utrwalonego na zdjęciu skrzyżowania, będącego punktem przecięcia się dróg wiodących w stronę Inowrocławia (z niem. Hohensalza), Mogilna, Górek (Gorki) i Kołudy Wielkiej (Groß Wasserburg), przyczyniły się drogowskazy określające odległości od punktów odniesienia. Niemałym zaskoczeniem i niespodzianką było widoczne na drugim planie drzewo, które pomimo upływu lat, stoi po dzień dzisiejszy. Jednak główną uwagę przykuwa nieznana większości bryła budynku dworca kolejowego, która znacznie odbiega od aktualnego stanu. Dworce kolejowe to obiekty, na tle których chętnie fotografowali się niemieccy żołenierze podczas wojny. Wiązało się to z częstymi przegrupowaniami wojsk, dla których fotografie były udokumentowaniem ich szlaku bojowego.
W tym przypadku jednak, nie jest to typowa ustawiona "grupówka". To raczej sielska impresja wykonana podczas służby w słoneczny letni dzień, bez presji czasu i pośpiechu, dzięki której możemy zobaczyć upływ 75 lat na janikowskim dworcu kolejowym...


- Marcin Mościcki
   maj 2019


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego