INOWROCŁAW NA STAREJ WIDOKÓWCE - ZE ZBIORÓW MARCINA MOŚCICKIEGO - TURYSTYKA HISTORYCZNA - HISTORIA, PRZYGODA, PASJA, HOBBY

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

INOWROCŁAW NA STAREJ WIDOKÓWCE - ZE ZBIORÓW MARCINA MOŚCICKIEGO

CZYTELNIA > Inowrocław na starej widokówce
 
 
 
 
 
 



      Inowrocław na starej widokówce czyli internetowa podróż do przeszłości - to zbiór widokówek online oparty o prywatną kolekcję Marcina Mościckiego. Blisko dwudziestopięcioletnia pasja zbierania zaowocowała zbiorem opiewającym na ponad 2000 sztuk inowrocławskich widokówek. Ten bogaty materiał stanowi bezcenne źródło historyczne pozwalające szerszemu gronu odbiorców na poznanie nieznanej historii miasta, które - jak zobaczymy - cieszyło się wzięciem pośród ówczesnych fotografów skrzętnie rejestrujących szklanym okiem jego rozwój. W wielu przypadkach zarejestrowane i opublikowane widoki odeszły do historii, a w pozostałych przeszły metamorfozę tak znaczną, że przedstawiane miejsca są współcześnie częstokroć nie do poznania.
      
      Niełatwym było przyjęcie klucza, który zapewniłby jednocześnie przejrzystość jak i utrzymałby odpowiednio wysoki poziom zainteresowania wśród odbiorców, dlatego też d
la potrzeb strony internetowej widokówki zostały pogrupowane m.in. wg kryteriów takich jak: główne ulice, charakterystyczne obiekty stanowiące po dziś dzień punkty odniesienia (np. szkoły, kościoły, zakłady przemysłowe, dzielnice) czy choćby odrębnie zaprezentowany Park Solankowy. Przyjęty podział pozwoli m.in. na systematyczne zgłębianie zasobów prezentowanej kolekcji (bez konieczności przeszukiwania całości materiału "na raz") oraz w każdej chwili powrót do interesującego nas działu. Zrezygnowałem z publikowania widokówek zawierających ten sam kadr powielany wielokrotnie w późniejszych wydaniach i kolejnych wznowieniach, ograniczając się w większości przypadków do jednego - w mojej ocenie - najatrakcyjniejszego (najczęściej kolorowego) rezygnując tym samym z identycznych ujęć czarno-białych, sepii bądź w innych odcieniach. Również chronologia poszczególnych ujęć wymaga wyjaśnienia. Otóż widokówki przedstawiające ulice są ułożone w formie spaceru od jednego do drugiego punktu, stąd też określone miejsca będą widoczne na przestrzeni lat zanim przejdziemy "krok dalej".
      
      Kolekcja jest systematycznie uzupełniana oraz wzbogacana o kolejne tematy tworząc "żywy organizm" podlegający ciągłej ewolucji. Warto więc zaglądać regularnie na niniejsze, aktualizowane na bieżąco strony zbioru widokówek.
      Dla osób
zainteresowanych bliższymi szczegółami któregoś z walorów przedstawionego w ramach kolekcji mam dobrą informację: na łamach forum "Ocalić od zapomnienia..." funkcjonuje od wielu lat odrębny temat, w którym przybliżane są wybrane widokówki w formie szczegółowej analizy. Częstokroć przypomina to dogłębne śledztwo przynoszące zaskakujące wnioski, niekoniecznie zbieżne z obowiązującymi powszechnie i utartymi przez dekady "prawdami historycznymi".



Marcin Mościcki
- kwiecień 2014



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

W PRZYGOTOWANIU M.IN.:

 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego