Inowrocław i nie tylko na starej fotografii - TURYSTYKA HISTORYCZNA - HISTORIA, PRZYGODA, PASJA, HOBBY

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Inowrocław i nie tylko na starej fotografii

CZYTELNIA
 


     
Dzisiejsza odsłona naszego cyklu jest dla mnie wyjątkowa. Poza nieprzeciętnym ujęciem "wczoraj", równie trudne do zrobienia zdjęcie "dzisiaj" - pytanie skąd zrobione będzie na miejscu.
Lecz nie to nadaje wyjątkowości tym kadrom... 'Smakiem' jest to, że bazuje on na pierwszej z moich zbiorów widokówce. Można napisać, że prawie od niej wszystko się zaczęło...29-30 lat temu...
Ówczesnemu darczyńcy - Krzysztofowi Marcińczakowi - należą się wyrazy uznania i podziękowania za przyczynienie się do rozwoju pasji, która w dużej mierze zaważyła na życiu.

     Wychodząc naprzeciw wszystkim zainteresowanym lokalną historią, w ramach naszego cyklu przybliżamy kolejne miejsce...
Często towarzyszy nam podczas wędrówek ulicami miasta pytanie: jak/co tu kiedyś było, jak wyglądało to miejsce... Poniższe zestawienie odpowiada nam na te pytania w odniesieniu do Skweru im. J.P. II. Pusty plac, jeden z kilku w mieście, zanim stał się Skwerem, od 1908 do 1939 roku wypełniony był bryłą charakterystycznej budowli - synagogi... Poza całością warto zwrócić uwagę na lewą stroną kadru, gdzie na archiwalnym ujęciu widać w tle zabudowania więzienia przy dzisiejszej ul. Narutowicza. Współcześnie widok taki jest niemożliwy do zarejestrowania, gdyż skrawek ten zasłania wybudowany w 1923 roku gmach ówczesnego Banku Polskiego. Zatem co jest przed nim? Działający w okresie zaboru pruskiego Bank Rzeszy. Historia połączyła te dwie budowle, będące dzisiaj "bankową jednością".

Więcej ciekawostek związanych z synagogą (m.in. zdjęcia z okresu jej budowy oraz niedawno odkopane relikty przyziemia) na łamach forum "Ocalić od zapomnienia".


- Marcin Mościcki
   listopad 2018




 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego