SZTUKA REFOTOGRAFII - MARCIN MOŚCICKI - TURYSTYKA HISTORYCZNA - HISTORIA, PRZYGODA, PASJA, HOBBY

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

SZTUKA REFOTOGRAFII - MARCIN MOŚCICKI

CZYTELNIA > Inowrocław na starej widokówce
 
 
 
Inowrocław ul.Dworcowa<br>Tzw. białe koszary - 1915 rok Sto lat poźniej... 2015 rok
 
 
      W kolejnej części naszego cyklu pozostajemy nadal w Inowrocławiu, lecz tym razem przenosimy się na ulicę Dworcową.
      Historia tego miejsca sięga schyłku XIX wieku, kiedy to w "białych koszarach" (bo taka obiegowa nazwa przyjęła się pośród mieszkańców miasta) stacjonował jeden z batalionów pruskiej armii. Archiwalne wizerunki tej lokalizacji należą do rzadkich. Niewątpliwy wpływ na ten stan miał fakt, że dla kwaterującego w nich wojska, wraz z upływem lat budynki okazały się zbyt ciasnymi. Rozwjający się pruski garnizon potrzebował większej przestrzeni. Załoga przeniosła się więc do nowo wybudowanych vis a vis, po drugiej stronie ulicy koszar, tzw. "czerwonych" (nazwanych tak od koloru cegły), których zabudowania do dziś pełnią funkcje militarne jako koszary 2 Pułku Inżynieryjnego. Odtąd nie było już komu wykonywać pamiątkowych zdjęć, a co za tym idzie miejsce to stało się obcym dla obiektywów fotografów i wydawców pocztówek.
Współcześnie były kompleks koszarowy, stanowiący relikt historii III batalionu 140 pułku piechoty, w niczym nie przypomina obiektu z czasów swojej świetności. Pokoleniom bliższym naszym czasom teren ten kojarzyć się będzie jedynie z Zespołem Szkół Samochodowych, który w latach 1950-2003 mieścił się w odbudowanym z drugowojennych zniszczeń budynku od strony ulicy Dworcowej. Pozostałe częsci koszarowego kompleksu zaadoptowane zostały na mieszkania.
Aktualnie budynek "samochodówki" zajmują różne podmioty gospodarcze, a o historii tego miejsca przypominają jedynie świadkowie historii - źródłowe fotografie oraz absolwenci Zespołu Szkół Samochodowych, w pamięci których zachowane są wspomnienia z drugiej połowy XX wieku...

Marcin Mościcki
(grudzień 2015)

 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego