Inowrocław i nie tylko na starej fotografii - TURYSTYKA HISTORYCZNA - HISTORIA, PRZYGODA, PASJA, HOBBY

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Inowrocław i nie tylko na starej fotografii

CZYTELNIA
 



Zapomniane miejsca Inowrocławia... Ciąg dalszy...



     Większość inowrocławian zorientowanych w historii miasta kojarzy kluczowe dla jego rozwoju, w latach przemysłowego prosperity, przedsiębiorstwa. Bez problemu wymieni m.in. kopalnie, hutę szkła, zakłady sodowe, odzieżowe, Solanki, mleczarnię, fabryki maszyn i narzędzi rolniczych, "guzików", rzeźnię itp... Nieliczni dopiszą do tej listy kolejne: elektrownię, gazownię, warzelnię soli, fabrykę cykorii, wytwórnię octu, papierosów i in., ale...: "cukrownia w Inowrocławiu?! Gdzie?".
W niniejszej odsłonie spieszymy z odpowiedzią na te zadawane z nutą niedowierzania pytania, gdyż nadarza się ku temu nie lada okazja. Otóż rok 2019 jest jubileuszowym dla zabudowań po byłej cukrowni, gdyż mija w nim 140 rocznica jej wybudowania. Została powołana do życia w 1879 roku, z inicjatywy trzech panów: Hugona von Wilamowitz-Moellendorfa, Nehringa oraz Lingnera. Linia kolejowa (normalnotorowa), kolejka wąskotorowa, czy własny port rzeczny na bazie Kanału Noteckiego, a przede wszystkim żyzne gleby, wszystko to predysponowało podmiejskie Mątwy do stania się u schyłku XIX prawdziwym (wg współczesnej nomenklatury) parkiem przemysłowym. W 1949 roku tereny po byłej cukrowni przejęły zakłady sodowe i odtąd kolejnym pokoleniom kojarzą się głównie z tą działalnością.
     Dziś lata przemysłowej świetności miasto ma za sobą, a o jego potędze świadczą coraz mniej liczne destrukty zabudowań dawnych zakładów. Przy odrobinie szczęścia są adoptowane do innych celów lub po prostu, ustępując nowym koncepcjom urbanistycznym, zostają obrócone w gruz i znikają na zawsze z panoramy miasta...

- Marcin Mościcki
   kwiecień 2019






 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego